Latest

latest

Facebook Tasarımını Değiştiriyor.


Dünyanın en büyük sosyal ağı olan facebook tasarımını değiştiriyor.Site tasarımının büyük bir bölümünde yenilik yapan sosyal ağ ciddi eleştiriler alabilir.


1. Yeni Kontrol Sütunu

Facebook ekranın sol tarafında bulunan ve birçok uygulamaya erişimi için kullanılan sütunu değiştirmiş. Siyah bir arkaplan kullanarak şefaflıktan uzaklaşılmış. Uygulama simgeleri büyümüş ve bazı simgelerde büyümeye gidilmiş. Arkaplanın siyah olması ekranda daralma görüntüsü veriyor. Diğer tasarımda beyaz olan arkaplan daha geniş bir ekran görüntüsü veriyordu.

2. Yeni Üst Sütun


Facebook aramaların yapıldığı ünlü mavi sütununda da değişikliğe gitmiş. Öncelikle ilk göze çarpan ayrıntı facebook logosunun yerine sadece f harfinin olduğu bir logo eklenmesi. bunun sebebi eskiden üst sütunun altında bulanan sol alt sütunun mavi sütunun üstüne getirilmiş olması. Eğer eski logo orada kullanılsaydı sığmama gibi bir sorun ortaya çıkar idi. Sütunda genişleme görülüyor ve uzantıların yanlarınada simgeleri eklenmiş.

3. Yeni Haber Kaynağı


Facebook haber kaynağında da yeniliğe gitmiş. Daha büyük yazılar ve simgeler tercih etmiş. Haber kaynağında çıkan haberlerin durumların altındaki beğen, yorum yap, paylaş butonlarında çerçeve içine alınmış, siyah renk kullanılmış ve daha büyük bir yazılar ile yazılmış.

Facebook'un bu tasarımını özetleyecek olursak daha büyük simgler kullanılmış şefaflıktan uzaklaşılmış ve siyah renge önem verilmiş. Reklamlarda ise nasıl bi gelişme var bunu daha göremedik. 

Hiç yorum yok

Don't Miss
© all rights reserved
made with by Serkan Kaplan