Latest

latest

Arkadaşının Facebook Hesabına Girene Hapis Cezası

 Yargıtay 8. ceza dairesi arkadaşının veya başka bir kişinin Facebook hesabına giren kişilere 6 ile 3 ay arasında ceza verilmesine karar verdi.

 Türkiye'de internettin nasıl birşey olduğu yeni yeni anlamaya başladı. İşlenilen suçların artması (dolandırıcılık vb.) yargıtayı harekete geçirerek böyle bir karar alınmasına neden oldu. Türkiye'de sosyal ağların gücü Gezi Olayları ile daha da iyi anlaşıldı. İnsanların nasıl örgütlendiğini gören hükümet hemen kendini sosyal ağlarda sağlamlaştırmak için bilgisayar uzmanları ile anlaştı ve bu iş için ciddi bir para harcadı. Sadece bu örnek bile internetin gücünü anlatmaya başladı.


Kararda ''TCK’nın bilişim sistemindeki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilmez kılan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen kişinin 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmasını öngören 244/2. maddesi uyarınca cezalandırılmasına karar verilmesi gerekirken yazılı gerekçeyle beraat hükmü kurulması yasaya aykırıdır'' ifadesi kullanıldı.

Hiç yorum yok

Don't Miss
© all rights reserved
made with by Serkan Kaplan