Latest

latest

Wordpress ile Site Kurmak


Günümüzde birçok insan internet üzerinden kendi ilgi alanlarına göre site kuruyorlar. Ve bir çoğu bu siteleri kurmak için bir sürü para harcıyor. Bu konudan anlamayan insanların başına gelen önemli bir konu olan Wordpress'de Site Kurmak üzerine olan bu makalemiz size Wordpress'de site kurmanın püf noktalarını anlatacağım.

Öncelikle uzman olduğunuz yada bilgili olduğunuz bir konu üzerine yoğunlaşın. Bunun sebebi bilmediğiniz konular üzerinde yazdınız yazılara insanların yazacağı yorumlara ne kadar doğru cevap verebileceğinizi düşünün.

1. Alan Adınızı Alın

Açacağınız sitenin konusu ile ilgili alan adı şirketlerinden alan adınızı temin ediniz. Alan adı fiyatları ülkemizde 18 TL'den başlar. Ama bu fiyat yurtdışında ki şirketlerde ise kuponla beraber 1$ kadar ine biliyor.

2. Hosting Alınız

Hosting sitenin hafıza kartıdır. İyi bir hosting için iyi bir para ödemek lazım. 

3. CPannel'de Wordpress Kurulumu

Aldığınız hosting'in cpannel'i vardır. Siteyi bu panel üzerinden kuracağız.
Öncelikle Cpannel'e giriş yapıyoruz ve ardından kendimize bir FTP Hesabı oluşturuyoruz.


Bu FTP Hesabını oluşturmamız bize sitemize dosya atıcığımız zaman gerekli olacak.

Ve sonra kendimize bir Mysql Veri Tabanı oluşturuyoruz. Resimleri takip ederek bu bölümü geçiyoruz.Sonra bilgisayarımıza Wordpress'i indiriyoruz. İndirmek için tıkla.

Bu işlemi başarı ile gerçekleştirdiyseniz şimdi bilgisayarımıza FileZilla programını indirerek devam edelim. İndirmek için tıkla.

Sonra FileZilla programını açıp; 
Sunucu yazan yere'ftp.siteadresi.com'
Kullanıcı adı: Ftp hesabı oluşturduğumuz zamanki kullanıcı adını giriyoruz.
Şifre: Ftp hesabı bölümünde oluşturduğumuz şifreyi giriyoruz ve ardından hızlı bağlana tıklıyoruz.

Sonra bilgisayarımıza indiridiğimiz wordpress klasörünün içine girip bütün dosyaları kopyalıyalım. Ardından FileZilla'dan 'public_html' klasörüne kopyaladığımız wordpress dosyalarını yapıştırıyoruz. Bu işlem biraz uzun süre bilir sıkıntı yok çok normal birşey.

İşin büyük bir kısmı bitmiş bulunmaktadır. Şimdi geri kalan kısıma devam edelim. 
İnternet tarayıcımıza girip siteadresi.com/wp-admin adresine ulaşıyoruz.

Yapılandırma Dosyası yarat diyerek devam edelim.


Bu bölümüde 'Devam edebiliriz!' butonuna tıklayarak geçelim.


Şimdi bu bölümde bizim en başta oluşturduğumuz FTP Hesabını kullanacağız. Bu bölümde Veritabanı adı, Kullanıcı adı ve Parola kısımlarını dolduruyoruz. Diğer kısımlara dokunmadan 'Gönder' butonuna tıklayarak devam ediyoruz.


Buradan da 'Şimdi Kuruluma Başlayabiliriz!' butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

Bu bölümde ise siteniz ile ilgili bölümleri dolduracaksınız. Bu kısım size kalmış gerekli alanlarını doldurun fakat en alttaki butonu işaretlemeyi unutmayın. Ayreten bu kısımda oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifre ile siz sitenize ulaşacaksınız ondan dolayı hatırlamakta zorluk çekmeyeceğiniz bir parola ve kullanıcı adı kullanın.

Bu bölümde de oluşturduğumuz kullanıcı adı ve parola ile wordpress panelimize giriş yapıyoruz.

İşte mutlu son sitemiz aktif hale geldi ve artık sitenize bu panelden yazılar ekleyebilir ve sitenizin tasarımınu değiştirebilirsiniz
Kolay Gelsin!

Hiç yorum yok

Don't Miss
© all rights reserved
made with by Serkan Kaplan