Latest

latest

Facebook'ta Organik Erişim Yerlerde

Sosyal ağ diyince aklımıza Facebook ve Twitter geliyor. Fakat bu iki sosyal ağ arasında organik erişimde çok büyük bir fark var.

Facebook'un yaklaşık 1.2 milyar kullanıcısı var, Twitter'ın ise 200 milyon kullanıcısı bulunmaktadır. Bir şirket reklam yapmak istese aklına ilk önce facebook gelir, çünkü daha fazla kişi ve istediği bölgede istediği kişiye reklamını gösterebilir. Bunun içinde iyi miktarda bir para ödemesi gerekir. Facebook'ta diğer bir sistem ise facebook sayfanızdan yaptığınız gönderilerin sizi takip eden kişilerin görmesi fakat facebook bu yolu resmen kapattı. 

Durum şöyle anlatayım. Snickers Luiz Suarez'in geçen maçta italyan oyuncunun omuzunu ısırmasından yolla çıkan Snickers çok iyi düşünlümüş bir reklamı hem facebook sayfasında hemde twitter sayfasında paylaştı. Bu iki paylaşım iki sosyal ağın arasındaki organik erişimi gözler önüne serdi.
Snickers'ın Facebook'ta 10 milyon takipçisi var, Twitter'ta ise 50 bin takipçisi var. Düz mantık ile düşününce facebook'ta paylaşılan gönderi daha fazla kişi tarafından görülmeli. Ama facebook'un algoritması bunun önüne geçiyor. Bu iki paylaşımın sonuçları ise Facebook'ta paylaşılan gönderiyi 3952 beğendi 1268 kişi paylaştı. Twitter'da paylaşılan gönderiyi ise 43 kişi retweet edip 19 bin kişi favorilerine ekledi.

Bu sonuçlar çok mantıksız gelebilir ve öylede. Böyle bir sonucun ortaya çıkmasındaki neden ise facebook'un sayfa yöneticilerine gönderilerini öne çıkarmasında zorlaması. Bu durumda facebook sayfanız olsun 100 binlerce takipçiniz olsun bir önemi yok önemli olan facebook'a para verip gönderilerinizi öne çıkarmanız ve sizi takip eden kişiye para ile gönderilerinizi göstermeniz.

Twitter'da ise olay böyle işlemiyor. Twitter'da gönderilen gönderiler herhangi bir filtreden geçmeden direk takipçiye gösteriliyor ve böylece maximum kullanıcıya çok rahat bir biçimde ulaşabiliyorsunuz. 

Gördüğünüz gibi facebook artık işi maddi yönlere çekmeye çalışıyor. Twitter ise şimdilik böyle bir işe girmiş değil. Eğer siz takipçilerinizle daha etkileşimli olmak istiyorsanız twitter'a yoğunlaşın ama paranız var ise facebook'a yoğunlaşın.

Hiç yorum yok

Don't Miss
© all rights reserved
made with by Serkan Kaplan