Hayat Kurtaran Su Dengesi

Kusursuz bir hücresel su dengesi bedenlerimizin düzgün işlemesi için şarttır. Bu işten suyu hücre duvarından içeri taşıyan akuaporin adlı minicik proteinler sorumludur. Bilim insanları kısa süre önce akuaporinlerin tümörlerde de bulunduğunu ve bazı kanserlerin gelişimini hızlandırabildiğini öğrendiler. Araştırmacılar da çaresi bulunmayan, felce kadar gidebilen bir bağışıklık sistemi bozukluğu olan Devic’s hastalığının antikorların akuaporinlere saldırması sonucu ortaya çıktığını buldular.

Hastalıklara çare bulmaya çalışan birden çok laboratuvarın hedefinde akuaporinler var. Kanser için bu, tümör hücrelerindeki akuaporinleri engelleyebilen bir molekülü tanımlamak anlamına geliyor. Kolay bir iş değil.
San Francisco’da California Üniversitesi’nde tıp ve fizyoloji profesörü olan Dr. Alan Verk-man, ‘‘Su ne yapıp edip hücreye girmenin yolunu buluyor” diyor. Başlıca inhibitörler arasında ağır metaller, örneğin cıva bulunuyor. Ağır metaller aşırı zehirli olmakla birlikte araştırmacılar için verimli bir alan sunuyor ve gelecekte kullanılabilir. Felce ek olarak hızla körlüğe, bağırsak ve mesane kontrolünün yitimine yol açan Devic’s hastalığının tedavisi sanılandan da yakın olabilir. Verkman’ın laboratuvarı akuaporinleri hedefleyen antikorları dur-durabilen bir molekülü tanımladı ve ön klinik deneylerde başarı vaat ettiğini gördü. Hep denildiği gibi, su demek yaşam demek ama suyun hücrelerde nasıl dolaştığını anlamak ve manipüle etmek 21. yüzyıl tıbbına damgasını vurabilir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Katarakt Tedavisine Yeni Umut Kök Hücre

iOS 11 Compatibility (Complete List)

iOS 11: Siri speaks more naturally and becomes a translator