Mikroplarla oynanan bilgisayar oyunu

Biyoteknoloji alanında verimli çalışma aranacak en son yerli bilgisayar oyunları diye düşünebilirsiniz fakat Stanford Üniversitesi’nde biyomühendis olan Ingmar Riedel-Kruse, 1980’lerin klasik oyunlarını canlı mikroplarla diriltiyor. Onun özel elektronik donanımları ve artırılmış gerçeklik yazılımı, mikroorganizmaların Pac-Man, Brick Breakerve yeniden tasarlanmış 8 bit oyunlarda başrol oynamasını sağlıyor. Riedel-Kruse’nin sisteminin nasıl çalıştığına bakıyoruz.

1 MİKRO AVATAR

Riedel-Kruse genellikle göllerde yaşayan terliksi hayvanları (paramecium da denen tek hücreliler) kullanıyor. Elektriksel alandaki değişim kimi canlı türlerinin yön değiştirmesine yol açabiliyor. Bu davranış, galvanotaksis adıyla biliniyor. Bilgisayar oyunu için seçilen mikroplar da vücutlarını kaplayan siller sayesinde elektriğe doğru yüzüyor.

2 UZAKTAN KUMANDALI MİKROPLAR

Parmak büyüklüğünde, cam tabanlı, sığ bir kap terliksi hayvanlan hapsediyor. Bu kabı çevreleyen elektrotlar, üstünde her yöne hareket edebilen bir düğme bulunan denetim aygıtına bağlı. Düğmeyi sola ettiğinizde terliksi hayvanlan soldaki elektrota doğru uzaktan kumandalı bir hayvan sürüsü gibi hareket ettiren bir elektrik alanı oluşuyor.

3 CANLI YAYIN

Her bir terliksi çıplak göze bir zerrecik gibi görünse de, 5 ila 10 kez büyüten bir mercekle bir araya getirilmiş web kamerası, mikroorganizmaları monitörde tüm açıklığıyla görüntülüyor. Aydınlatma için LED’leri kullanan kamera, kabın tam üstünde duruyor.

4 SANAL ARABİRİM

Nesne saptama yazılımı kapta hareket eden terliksi hayvanları saptayarak fiziksel düzeneği bir oyuna dönüştürüyor. Bindirilmiş bir video görüntüsü de organizmaların dijital görüntülerle etkileşime girmesini sağlıyor. PAC-mecium oyununda mikroplar yanından geçtikleri yemleri “yiyor” ve futbolda bilgisayardaki görüntüsüne denk geldikleri topları “tekmeliyor”.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Katarakt Tedavisine Yeni Umut Kök Hücre

iOS 11 Compatibility (Complete List)

iOS 11: Siri speaks more naturally and becomes a translator