Latest

latest

Otomatik Akort (TronicalTune)

Robot akort burguları bütün gitarları bir çırpıda akortluyor.

23 yıllık geçmişleri boyunca otomatik gitar akort sistemleri binlerce dolara patlayan, çok özenli profesyonel montaj gerektiren, son derece karmaşık sistemler olarak kaldı. Ancak Hamburg - Almanya'daki Tronical şirketinin CEO'su Chris Adams, bu sorunları atlatmanın bir yolunu bulmuş. Sıradan bir mikroişlemci, özel akort algoritmaları ve altı adet küçük motor sayesinde Adams, müzisyenlerin hemen her gitarın kafa kısmına takabileceği ilk sistemi geliştirmiş. Dahası, TronicalTune'u takmak için kablolama, delme ya da lehimleme gerekmiyor ve 299 dolarlık alet, çalgınızı beş saniye içinde kusursuz şekilde akort ediyor.

TAKIN

TronicalTune, 7,5 cm'lik bir bilgisayardan ve mevcut akort burgularının yerine vidalanan altı adet motorlu burgudan oluşuyor. Geleneksel akort burgularında teller deliklerden geçer, bu da kenara sürtünen tellerin kopmasına yol açar. TronicalTune ise tellerin burguların ortasındaki çubuklara sarılmasını sağlayarak daha emin bir yol izliyor.

AKORTLAYIN

12 ön ayardan birini seçen kullanıcı (standart akort, açık E vb.) altı teli birden çalıyor. Bir pıezoelektrik algılayıcı titreşimleri alıyor, işlemci de her telin tonlarını ayırt ediyor. Akortsuz bir nota sezerse o burgunun servo motoruna çalışma komutu gönderiyor, telin akorda uygun şekilde gevşetilmesini ya da sıkılaşmasını sağlıyor. Altı tel de akortlanınca sistem kendi kendini kapatıyor.

İYİLEŞTİRİN

Farklı gitar gövdeleri ve teller, titreşimlerde farklılığa yol açabiliyor. O yüzden Adams TronicalTune'u 10-20 akort işleminden sonra gitara alışacak şekilde tasarlamış. İşlemci, tellerin üst tonlarını takip edip akortlama işlemini en uygun şekilde yapıyor.

Hiç yorum yok

Don't Miss
© all rights reserved
made with by Serkan Kaplan