Latest

latest

Otomobiller yeniden dizayn ediliyor

Türkiye, otomotiv açısından ilginç bir yıla başladı. Yüzde 30’lara varan küçülme tahminleri, 2013 modellerin stoklardan düşmeye başlamasıyla hissedilir hale geliyor. Ocak ve Şubat aylarında o derece hissedilmeyen küçülme, Mart ayında kendini iyice hissettirecek. 2013 yılı Mart ayında 68 bin aracın satıldığı Türkiye’de bu yıl 40 binlik satış olursa iyi kabul ediliyor. Asıl fırtına ise Nisan ayında kopacak. 2013 model otomobillerin stoklarda bitmesi ve kampanyaların tükenmesiyle ortada sadece 2014 modeller olacak. 2014 modeller de yüksek ÖTV, yüksek kur gibi bu yılın “etkilerine” maruz kalan siparişler olduğundan yüksek fiyatla satışa çıkacaktır. Bu da tüketiciyi B segmenti bir otomobili alırken bile 40 binin üzerinde fiyatlarla baş başa bırakacaktır. Bunun da pazara olumsuz etkisi Nisan ayından itibaren görülecek. Pazardaki küçülmeye direnmek isteyen otomotiv şirketleri ise yeni modellere yükleniyor. Seçim havasının dağılmasına paralel Nisan ayı ile birlikte birçok önemli yeni model Türkiye’de satışa çıkacak.

Otomobillerde yeni trendler

Nisan’da yollara çıkacak yeni modellerin test sürüşleri de Mart’ta yapılıyor. Bu test sürüşlerinden biri de yenilenen Renault Megane için düzenlendi. Bugüne kadar dünyada 9 milyon Türkiye’de ise 48 bin adet satılan Megane, markanın önde büyük logolu yeni ön yüzünü aldı. Test sürüşleri sırasında aracı Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar ile birlikte kullandık. Aybar ile Megane izlenimlerimizi www.otoajanda.com internet sitemizden izleyebilirsiniz. Aybar, otomobil devlerinin araçlarını yeniden tasarladıkları bir döneme girildiğine dikkat çekerek yeni dönemin trendlerini şöyle özetliyor:

Otomobiller diyet yapacak

-    Yeni dönemde otomobiller daha da hafifliyor. Fiber malzemeler daha çok kullanılmaya başlayacak.
-    Çevre önem kazanıyor. Hem otomobiller daha az yakıt tüketecek ve yeni nesil motorlara sahip olacak hem de otomobillerde kullanılan malzemelerde geri dönüşüm oranı artacak.
-    Mobilite büyük önem kazanacak. Artık sadece gidilecek adresi gösteren navigasyonlar yerine trafik merkezleriyle canlı bağlantı kuran, trafik durumuna göre sizi yönlendiren akıllı navigasyon dönemi başlıyor. Mobilite, ayrıca trafik yoğunluğunun kaçınılmaz olduğu büyük şehirlerde çok önem kazanan trafikteki süre içinde iş bağlantısından kopmamayı sağlayacak internet bağlantısı gibi özellikler önem kazanıyor. Artık sesli telefon ve e-posta bağlantıları, aplikasyonlar, günlük gazetelerin veya abone olunan haber bültenlerinin okunduğu sistemler devreye girecek. Hava durumu konusunda örneğin sesli sistemler yaygınlaşacak.
-    Otomobiller artık dıştan bakıldığında kompakt büyüklüklere sahipken içeride geniş alan sunabilecek otomobillere yönelim olacak.
-    Aynca aracın kişiselleştirilebil-mesi de önem taşıyor. Modern çağın tüketicileri birbirinin aynı araçlar yerine, kendilerini ifade eden çizgilere, renklere vs. sahip otomobillere yöneliyor.
-    İşte artık otomobillerin yeniden dizayn edilmesine yol açan yeni bir çağ başlıyor.

Hiç yorum yok

Don't Miss
© all rights reserved
made with by Serkan Kaplan