Cep telefonunun cebimize maliyeti

CEP telefonlarının ülkemizdeki satış fiyatları uzun zamandır aklıma takılan bir konuydu. Geçtiğimiz yılın ekim ayında araştırmaya başlamıştım. Fakat bir türlü yazıya dökmek gündem yoğunluğundan mümkün olmadı.
Ülkemizde en çok satan cep telefonu deyince insanların aklına iki marka geliyor. Birisi Samsung’un Android tabanlı telefonları diğeri Apple’ın iPhone’u. Ne hikmetse bu telefonlar ülkemizde başlangıçta oldukça pahalı fiyatlardan piyasaya sunuluyor. İlerleyen süreçte her ne kadar fiyatları biraz gerilese de yine de yüksek kalıyor.

KAÇA MAL OLUYOR, KAÇA SATILIYOR?
Samsung’un Galaxy S4’ünü ele alalım. Bu telefon ile ilgili sayfamızdaki tabloya baktığınızda maliyet detayım göreceksiniz. Bu telefonun maliyeti 236 dolar. Bunu ürettiğinizde diğer bir deyişle montajladığmızda maliyeti 244 dolara çıkıyor. Ülkemiz para cinsinden bu maliyetin karşılığı 550 ile 600 TL arasında. Ülkemize 2.000 TL civarında satış fiyatıyla giren bu telefon şu sıralar e-ticaret sitelerinde 1.200 ile 1.600 TL arasında satılıyor. Maliyeti ile satış fiyatı arasındaki ş farkın hâlâ yüzde 100′den fazla olması nedense bana çok anlamlı gelmiyor.

Ya Apple’in yaptığına ne demeli?
Maliyeti 199 dolar olan iPhone 5s ül- > kemizde 3 bin TL’nin üzerinde bir sa- “. tış fiyatıyla pazara girmişti. Halen fiyatı 2 bin TL’nin üzerinde. Yani şöyle söyleyelim 450 – 500 TL maliyetli telefon ülkemizde 2 bin TL’ye satılıyor. Kimse bana ürün kalitesinden pazarlama stratejisinden bahsetmesin.
Her ne kadar bir tarafım BTK’yı suçlasa da serbest piyasa ekonomisine inanan biri olarak ben bunu tamamen biz tüketicilerin cahilliğine bağlıyorum. Sizce başka bir açıklaması var mı?

SUÇLU BİRAZ DA TÜKETİCİLER
Rakamlar bu kadar çıplak ve net bir şekilde ortada. Bunlar benim uydurmalarım de ğil. Yararlandığım kaynakları isteyene gönderebilirim. Birisi çıkıp bana bunları izah ederse çok sevinirim. O birisi de umarım bu firmaların ülkemizdeki yetkilileri olur. Bu yetkililerin yerel satış fiyatlarının belirlenmesinde etkili olduğunu düşünüyorum.
Umarım “merkez böyle istiyor” şeklinde bir açıklamaları olmaz.
Biz tüketicilere de bir çift sözüm var tabii ki. Dünyada bireyler cep telefonlarını iki yılda bir değiştiriyorlar. Bizde ise bu süre altı aydan daha yeni dokuz aya çıkmış durumda. Aylık konuşma süresinde dünyada kimse elimize su dökemiyor. Ne yapıyoruz biz? Derdimi/ ncdiı ? Bu sorularıma cevap vcrecek birisi var mı?

HERKESE GÖREV DÜŞÜYOR
Sonuç olarak şunları söyleyebilirim. Cep telefonu alırken ihtiyacınızı giderecek bir cep telefonu alm. Bunun içinse öncelikle ihtiyacınızın ne olduğunu belirleyin. Sırf hava atmak veya toplumsal prestij diye pahalı telefon almayın. Elinizde 2 bin TL’lik cep telefonu ile belediye otobüsünde konuşmanın nasıl bir tatmini var, ben bilmiyorum. Şunu da unutmadan belirtmek istiyorum. Bu konularda mobil operatörlerin daha duyarlı olması gerekiyor. Mobil operatörler, tüketicilere tarifeye ek cep telefonu kampanyası yaparken ne olur fiyat konusunda sıkı pazarlık yapın. Bu ülkenin kıt kaynaklarının yurtdışma çıkmasına aracılık etmeyin. Demiyorum ki pahalı telefonları portföyünüzde bulundurmayın. Fakat bunlara abonelerinizin sahip olması konusunda daha sıkı kriterler getirin.
Umarım cep telefonu satın alma ve kullanma konusunda daha duyarlı bir toplum oluruz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Katarakt Tedavisine Yeni Umut Kök Hücre

iOS 11 Compatibility (Complete List)

iOS 11: Siri speaks more naturally and becomes a translator