Geçici Ölüm Gerçek Oluyor

Gerek cerrahlar gerekse bilimkurgu yazarları öteden beri insanları kurtarmak için onları dondurmayı düşünmüştür. Şimdilerde acil durum önleme ve canlandırma (EPR ya da halk arasında bilinen adıyla geçici ölüm) ilk defa klinik testlerden geçiyor. “Hastada bıçak ya da kurşun yarası varsa genelde zamana karşı yarışı kaybederiz” diyor bu testleri yürüten travma cerrahı Samuel Tisherman. Doktorlar dolaşım sistemine tuzlu soğuk su pompalayarak vücut ısısını ıo dereceye kadar düşürüyor, hücresel etkinliği yavaşlatıyor ve yaraları tedavi etmek için çok kritik iki saat kazanıyor.

4. YÜZYIL
Hipokrat, kanama ve gutla ilgili hastalıklarda soğuk su tedavisi önermişti.
1812
Napolyon’un Rusya’yı işgali sırasında Fransız ordu cerrahı Dominique Jean Larrey, ampütasyonun korkunç acısının karla hafifletilebildiğini fark etti.
1947
Transatlantik uçuş yapan uçağın tekerlek yuvasına gizlenen bir adam sıfırın altında sıcaklıklarda sağ kalabildi. (Bunu yapan ilk kişi olmayacaktı.)
1952
Kalp cerrahı Floyd John Levvis, hastayı hipotermik hale getirerek ilk açık kalp ameliyatını başarıyla tamamladı.
1980
The Em pire Strikes Back, filminde Han Solo yakalandı Jabba the Hutt’a teslim edilmek üzere karbonit içinde donduruldu
1989
Bilim insanları, kurşun yarasını simüle etmek için kanını boşalttıkları köpeklerin bir kalp – akciğer makinesiyle sıcaklığını düşürdü ve operasyon sonrası başarıyla canlandı-rabildi.
1991
Philip Hartman, Saturday Night L/Ve’da Çözülmüş Mağara Adamı Avukat Keyrock karakterini yarattı: “Buza düştüm, sonra bilim insanlarınız beni çözdürdü.”
2005
Hücre biyologu Mark Roth, hidrojen sülfit kullanarak farelerde metabolik etkinliği yavaşlattı, ardından saatler sonra hayvanlan canlandırdı. Bu sayede araştırmacı, 2007’de MacArt-hur Dâhi Fonu’nu kazandı.
2014
İnsanda EPR denemeleri Pittsburgh’ta başladı. Bunu Baltimore’daki ve diğer ABD şehirlerindeki testler takip edecek. Hedef, EPR’yi önümüzdeki iki yıl içinde 10 travma hastasına uygulamak.
GELECEK
NASA ve Space-VVorks Enterprises, Mars’a gidecek astronotlarda hipotermik bir hal olan uzatılmış torporu nasıl oluşturacaklarını araştırıyor. Bu,
6 aylık yolculuk için gereken kaynakları yarıya indiriyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Katarakt Tedavisine Yeni Umut Kök Hücre

iOS 11 Compatibility (Complete List)

iOS 11: Siri speaks more naturally and becomes a translator