Bunama Rahatsızlığında Yeni Bir Tedavi

Zihinsel süreçleri uyaran elektrot dizileri

Bunama (demans), beyinle ilgili en bilinen ve en rahatsız edici rahatsızlıklardan biri ve bizi insan yapan temel bilişsel şlevlerin birçoğuna zarar veriyor: bellek, karar verme, dil ve mantık yürütme. Alzheimer, Huntington ve Parkinson hastalıkları bunamaya yol açıyor. Bunlar dışında bazen multipl sklerozda (MS), AIDS’te ve normal yaşlanma sürecinde de bunama görülüyor.

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde biyomedikal mühendisi olan Theodore Berger, beynin prefrontal korteksine (gelişmiş kavrama için çok önemli bir yer) yerleştirilen bir aygıtla bunama belirtilerini ortadan kaldırmayı umuyor. 0 ve Wake Forest Baptist Tıp Merkezi’ndeki meslektaşları,aygıtı beş maymunun yer aldığı bir bellek oyununda test etti.

Ekip, öncelikle maymunlara prefrontal korteksin 2,3 ve 5 numaralı katmanlarındaki etkinliği kaydeden, 5. katmanı da uyarabilen bir elektrot dizisi yerleştirdi. Bu alanlar arasında gidip gelen nöral sinyaller, dikkatle ve karar vermeyle ilgili. Ekip, ardından maymunları bir bilgisayar oyunu oynayacak biçimde eğitti. Oyunda kamyon, aslan ya da boya paleti gibi şekiller görünüyor ve 90 saniye sonra maymunun bir dizi resim arasından bu şekli seçmesi gerekiyor.

Bilim insanları, öncelikle maymunların yaptıkları her doğru eşleştirmede korteksin iki katmanı arasında gönderilen elektrik sinyallerini analiz etti. Daha sonraki deneylerde, daha maymun kararını vermeden önce elektrot dizisi aracılığıyla aynı sinyalleri gönderdiler. Hayvanların isabet oranı %10 arttı. Bu etki, hasta bir beyinde çok daha belirgin olabilir. Maymunlara bir doz kokain verildiğinde oyun performansları %20 düştü ancak beşinci katmana tekrar elektrik uyguladığında isabet oranı normal seviyeye yükseldi.

Bunaklık beynin sadece bu iki katmanıyla açıklanamayacak kadar karmaşık. Ne var ki bilim insanları, bunamanın nasıl oluştuğunu daha iyi anlarlarsa her biri farklı bir bölgeyi hedef alabilecek birkaç implantı birleştirmek mümkün olabilir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Katarakt Tedavisine Yeni Umut Kök Hücre

iOS 11 Compatibility (Complete List)

iOS 11: Siri speaks more naturally and becomes a translator