Latest

latest

Epilepsi (Sara) Rahatsızlığında Yeni Bir Tedavi Denendi

Aşırı aktif nöronları sakinleştirmek için hedefe yönelik ilaç veren aygıt

 Yıllardan beri büyük çaplı klinik deneylerde epilepsi (sara) hastalarına derin beyin uyarımı denilen bir tedavi uygulandı.Bu tedavide cerrahi müdahaleyle vücuda yerleştirilen elektrotlar, sara nöbetini gerçekleşmekteyken saptayıp elektrik akımı vererek durduruyor. En yeni sonuçlar, bu teknolojinin beş yıl içinde krizlerin miktarında %69 azalma gerçekleştiğini gösteriyor.Pittsburgh Üniversitesi'nde biyomedikal mühendisi Tracy Cui, bu oranı daha da iyileştirmek istiyor. Cui'nin ekibi, vücuda hem elektrik hem de nöbeti önleyici ilaçlar verebilen bir elektrot geliştirdi. "İlacı nereye uygulayacağımızı biliyoruz" diyor Cui, "o yüzden yüksek bir doz gerekmiyor." Aygıtı yapmak için Cui'nin ekibi öncelikle bir metal elektrotu iki önemli madde içeren bir çözeltiye batırıyor: monomer adında bir molekül ve CNQX adlı ilaç. Bu çözeltiye elektrik uygulandığında monomerler birbirine bağlanarak adına polimer denilen uzun bir zincir oluşturuyor. Polimerartı yüklü olduğundan, eksi yüklü CNQX’i kendine çekiyor ve mühendisler hedeflerine ulaşıyor. Ellerinde ilaçlı bir filmle kaplanmış bir elektrot oluşuyor.

 Araştırmacılar, sonra bu elektrotları içinde farenöronu olan bir petri kabına yerleştiriyor. Tekrar elektrik verildiğinde elektrostatik çekim bozuluyor ve polimer, farmakolojik yükünü salıveriyor, böylece civarda düzensiz şekilde etkinleşen hücreleri sakinleştiriyor. Şimdiki hedef, elektrotları epilepsi hastası farelerde denemek ve insanlarda kullanım için uzun süren onay sürecine başlamak.

 Vücudun kan - beyin bariyeri, en küçük moleküller haricinde hiçbir şeyin beyne ulaşmasına izin vermediğinden, çoğu ilaç etkisiz kalıyor. Bu ilaç yayma mekanizmasının başka beyin rahatsızlıklarının tedavisinde de kullanılabileceğini söylüyor. Elektrotlara küçük moleküllü herhangi bir ilaç (mesela dopamin ya da ağrı kesici) yüklenebilir, böylece Parkinson hastalığı, kronik ağrı, hatta madde bağımlılığı tedavi edilebilir.
Don't Miss
© all rights reserved
made with by Serkan Kaplan